GENITAL AESTHETICS

Genital aesthetics covers short-term aesthetic operations in which women find solutions to their genital area problems. These applications aim to correct sagging tissues and eliminate health problems such as urinary incontinence. Genital aesthetics helps women live a healthier and happier life by increasing their self-confidence. While the operations are suitable for every woman in adolescence, marital status or age factors are not required. Genital aesthetics stands out as the key to health and self-confidence, these operations generally offer a short-term and effective recovery process.

Genital Aesthetics: The Key to Health and Self-Confidence

Genital aesthetics are short-term aesthetic operations that provide solutions to various health problems that affect women's quality of life. These practices target both physical and psychological healing and are generally used in the treatment of congenital or acquired genital area problems.

What is Genital Aesthetics and Why is it Done?

Genital aesthetics includes the treatment of congenital or acquired genital area deformities that are common among young girls or women. These operations are performed to correct sagging tissues and eliminate health problems such as urinary incontinence and constipation. These situations can cause individuals to lack self-confidence, become isolated from society, and negatively affect their sexual lives.

In Which Situations Is Genital Aesthetics Performed?

Genital aesthetic procedure offers solutions to health problems such as sagging, deformity, urinary incontinence and constipation in the genital area. In the presence of these problems, it is important to intervene as soon as possible, as they reduce the quality of life of individuals. Genital aesthetic operations can be performed on any woman who has reached puberty, and there is no specific requirement such as being married.

Who is it done for and when is it appropriate?

Genital plastic surgery is open to all women who have reached puberty. There is no requirement to be married; Single young girls can also benefit from genital aesthetic procedures. The operation is suitable from adolescence as it is performed by opening the outer part of the genital area. These aesthetic procedures aim at physical and psychological recovery, so it is important to solve the problems by getting support from a specialist doctor.

As a result, genital aesthetics is an important aesthetic application that helps women increase their self-confidence and live a healthy life by providing effective solutions to health problems. It is important that these operations are performed by suitable candidates under the supervision of a specialist doctor.

Frequently Asked Questions

Frequently Asked Questions

İdrar kaçırma sorunu olanlarda, cinsel hayatında bozukluk olanlarda, kabızlıkla baş etmeye çalışan kişilerde genetik estetik yapılır. Bu tür sorunlar ciddi sorunlardır ve kişilerin hayatını olumsuz yönde etkiler. 

Genital bölgede sarkma yaşayan kişiler de genital estetik operasyonu geçirerek daha güzel bir genital bölgeye sahip olabilir. Kişileri hem görüntü olarak hem de sağlık açısından memnun eden bir estetik operasyondur.


Kadınlar için genital estetik ameliyatı sonrası ağrı sorunu olup olmadığı çok merak edilir. Genital estetik ameliyatı sonrasında ağrının olması çok görülmez. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde lazer ile bu ameliyatlar yapıldığı için ağrı görülmez. Ancak kesi yöntemi kullanılır ise ağrının ilk günlerde görülmesi muhtemeldir.

Kesi yapılarak yapılan ameliyat sonrasında da ağrının hissedilmemesi için ağrı kesici takviyesi yapılır. Hastanede kalınan süre zarfında da serum içerisine eklenen ağrılar kesiciler sayesinde rahat bir iyileşme dönemi sağlanır.


Psikolojik ve fiziksel olarak kadınları mutlu eden genital estetik ameliyatı, fiyatları ile de dikkatleri üzerine çeker. Genital estetik özel bir işlem olduğu için fiyatları yüksektir. Ayrıca kişinin durumu, yapılacak olan yöntem, işlemi yapan merkez gibi etmenler de genital estetik fiyatları üzerinde etkilidir.

layout.phone